O nás

Salon první republiky se zabývá dobovou módou od počátku 19. století až po 70. léta 20. století. Specializujeme se především na historií odívání a životního stylu v období tzv. první republiky (1918 – 1939).

Nabízíme komplexní služby při výběru vhodného oděvu a doplňků nejen k vašemu historickému vozu či motocyklu. Velký důraz klademe na autentičnost a ruční řemeslné zpracování oděvů i doplňků. Podkladem k práci jsou především dobové prameny, originální oděvy a doplňky z naší soukromé sbírky.

S naší prací se můžete seznámit na různých setkáních historických vozidel, tematických výstavách, a také na komentovaných módních přehlídkách.

 

Mgr. Sylvie Zouharová Dyková

Vystudovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně obor historie-archivnictví, od roku 2004 pracuje v Technickém muzeu v Brně jako kurátorka oboru historických vozidel a spalovacích motorů. Od začátku svého působení v tomto oboru propagovala mimo jiné prezentaci historických vozidel spolu s dobově oděnými řidiči. Zájem o historické automobily a historii vůbec pochází z rodiny. Od dětství navštěvovala různé srazy historických vozidel a mohla sledovat jak se tato oblast vyvíjí. Dlouhodobým zájmem je sbírání dobových materiálů-časopisů, oděvů a doplňků nejen z období První republiky. Spolu s Žanetou Kubingerovou stála u zrodu sekce Elegantních dam a slečen v Klubu policejní historie Brno.

Žaneta Kubingerová

Vystudovala obor modelářství a návrhářství oděvů na Střední uměleckoprůmyslové škole textilní Brno. Po ukončení studia spolupracovala jako návrhářka oděvů s brněnským salonem Ingi. Od roku 2009 pracuje v Technickém muzeu v Brně jako konzervátorka/restaurátorka textilu. V současné době mimo jiné spolupracuje s Národním ústavem lidové kultury a dalšími organizacemi, které se zabývají vojenskou historií. Dlouhodobě se  zabývá výrobou replik historických oděvů (specializace uniformy). V současné době studuje na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity obor muzeologie. Od roku 2006 je vedoucí sekce Elegantních dam a slečen v Klubu policejní historie Brno.

Dobové módní přehlídky realizují tyto elegantní dámy s gentlemanem: